Araç Önleyici Bakım
Uzman bilgi birikimi ve en yeni teknolojiler konusunda güncel bilgilere sahip eğitimli, uzman personelimiz ile her marka araca bakım ve onarım hizmeti sunmaktayız

Aracınızla olan iletişiminiz ve ondan alacağınız performans, aracınızın özelliklerinden çok, ona nasıl davrandığınızla doğru orantılı. Bu aşamada da tüm araçlar için büyük ve bir o kadar önemli bir faktör devreye giriyor

Araç bakımı. Araç sahibi olduğunuzda kimi zaman oldukça zahmetli hale gelebilen bu bakım rutinleri, uzun dönem kiralama yaptığınızda sizin ilgi alanınızdan çıkıyor ve kiralama yaptığınız firmanın sorumluluğuna giriyor.

Dolayısıyla, uzun dönem araç kiralamada yararlanabileceğiniz birçok fırsat içerisine zorlu bakım maratonu da dahil oluyor. Aracınızın bakımı, satın aldığınız kiralama hizmeti dahilinde belirli periyotlarla ilgili şirket tarafından gerçekleştiriliyor.

Böylece vakit kaybetmeden ve aracınızın güvenliğinden endişe etmeden sürüş keyfinin tadını çıkarabiliyorsunuz. Peki, periyodik bakım nedir ve neleri kapsar? Hangi sıklıkla gerçekleştirilir ve araçtan araca farklılık gösterir mi? 

Motor Bakımı Ne Kadar Önemli?

Aracınızın sizi yarı yolda bırakmaması için motorunuzla çok iyi anlaşmalısınız. Kat edilen mesafe ya da aracın kullanım yılı dikkate alınarak yapılan motor bakımları, genellikle yaz ve kış başlarında 1 ya da 2 kez gerçekleştiriliyor. Motor bakımında değişim gerçekleştirilen bölümler ise şu şekilde:

 

Motorun basınç üretmek için ihtiyaç duyduğu havayı temizleme görevini üstlenen hava filtreleri, motorun çalışmasında aktif bir rol oynuyor. Bu nedenle motor bakımında da önemli adımlardan biri olarak kabul ediliyor ve periyodik bakımlarda filtre değişimi mutlaka yapılıyor.

Motorun çalıştığı esnada sürtünmeyi önleyici bir görev üstlenen motor yağları, çeşitli markalara ve modellere göre farklılık gösterebiliyor. Temel fark ise yağın sıcaklığa bağlı olarak akışkanlığını koruması olarak biliniyor. Yağ akışkanlığını kaybettiği zaman işlevini yitirdiği için, oto yağ değişiminde yetkili teknik servislerin önerdiği yağları kullanmanız gerekiyor. Periyodik bakımlar kapsamında motor yağı seviyesinde azalma görülürse yenileme işlemi tavsiye edilen yağ çeşidi kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Yağ filtresi, yine her bakımda kontrol edilen ve gerekirse değiştirilen parçalardan biri olarak biliniyor. Sürtünmeyi engelleyen motor yağının sürekli temiz kalmasını sağlayan bu parça, kirlenmesi durumunda periyodik bakımlar kapsamında değiştiriliyor.

Triger kayışı, otomobilinizin motorundaki supapları hareket ettiren ve yine oldukça önemli parçalardan biri. Kayış biçiminde olanlar genellikle 70 bin kilometre kat edildiğinde değiştirilse de, bazı motor tiplerinde değişim daha zor olduğu için kayış yerine zincir kullanılabiliyor. Triger zincirlerinin ortalama ömrü ise 400 bin kilometre olarak biliniyor.

Motor aksamındaki parçaların bozulması, yavaş ya da hatalı çalışması, motorun yanma odasında yeterli basıncın oluşmamasına ve gereğinden fazla yakıtın kullanılmasına neden oluyor. Bu nedenle hem güvenli sürüşler hem de yakut tasarrufu için yongaların kontrolü ve takibi motor bakımında büyük önem arz ediyor.

whatsapp

Randevu Talebi..!

Siz Değerli Müşterilerimize Daha İyi Hizmet Verebilmek İçin Lütfen Randevu Alınız..